דברו איתנו

השאירו פרטים  ונשמח לחזור אליכם עם תשובות מקצועיות

 

תל-אביב
מעוניין ב...

אנטי-מחיקון

אנטי-מחיקון
עשרה אמנים יוצרים במגוון מדיומים

שאשא דותן, מיצב רישום ווידאו

האמן, בשונה מההיסטוריון, אינו מחויב אל הנתונים והמסקנות היבשות. הוא חופשי להשתמש בנרטיב ובעובדות ככל העולה על רוחו. עשייה אמנותית חושפת את אופיו הסובייקטיבי והגמיש של הזיכרון.

כותרת התערוכה ושמה של הקבוצה שאולים משמו של התקן טכנולוגי מיושן, אשר שימש בשנות ה70 להשבת אותות צבע, שנמחקו משידורי הטלוויזיה בישראל בידי רשות השידור, בהוראה ממשלתית. 

אנו נוטים לחשוב על השכחה כעל כוח טבע בלתי נמנע, פועל יוצא של הזמן החולף. כל הדברים מתכלים; התמונות דוהות, חפצים מתפוררים, בני אדם מתים. במרוצת הזמן, עלולות כל הראיות המעידות על חיינו להעלם, או גרוע מזה, לאבד את משמעותן ולהפוך לבלתי מפוענחות עבור הארכיאולוגים העתידים לבוא.

לעומת השכחה, הזיכרון הוא כוח עיקש הפועל, ללא לאות, לדלות מן העבר את כל מה שחמק ממנו. התפיסה הרווחת היא, כי ללא ההיסטוריה הפרטית, הלאומית והאנושית, לא נוכל להסביר לעצמנו את ההווה ובוודאי שלא נוכל לדמיין את העתיד. משום כך, אין לנו ברירה אלא לעסוק, ללא הרף, בהצלת העבר מתהום הנשייה.

האמנים המציגים בתערוכה בוחנים את עמדתם ביחס לזיכרון ולשכחה. כמו ה"אנטי מחיקון", עבודותיהם נושאות אופי – פרדוקסלי. הן מציעות אפשרויות שונות לפעולה: לזכור ולשכוח שוב ושוב / לנסות לסלוח / למחוק / לשחזר ( אולי בפעם השנייה הדברים יראו אחרת) או להמציא את הסיפור ההיסטורי מאפס או מחדש.

קבוצת "אנטי מחיקון": גל עמירם ורועי אפרת , עדו ברקוביאר, עדי גולדובסקי, שאשא דותן, עודד יעקב, איתמר ענבר, חביב קפצון, אלה קנדל

איתמר ענבר, מיצב ווידאו

אלה קנדל, מיצב , טכניקה מעורבת

סיוון דיין, פסל קינטי ועבודת ווידאו

עודד יעקב, טכניקה מעורבת

עיצוב אתר: סטודיו לאקיבוקס | פיתוח: נטוּ